Varis Nedir

Varis Nedir

Varis nedir, Varis bacaklarda oluşur. Bacaklarda bulunan toplardamarların bazı nedenlerden kaynaklı olarak genişlemesiyle oluşur. Genellikle bir insanın bacaklarındaki damarlar gözle bakıldığında ya da elle dokunulduğunda hissedilmez. Fakat toplardamarların genişlemesi sonucunda varis nedeniyle damarlar koyu bir renk alarak hem elle dokunulduğunda hissedilir hem de gözle bakıldığında görülmektedir. Bacaklarda bulunan toplardamarların görevi kirli kanı akciğerlerimize ve kalbimize taşımakla ilgili görevleri vardır. Bu damarların içerisinde kanın yerçekimi etkisiyle aşağı değilde yukarı doğru gidebilmesini sağlayacak olan kapaklar mevcuttur. Bu kapaklar sayesinde kan bacakların aşağısında toparlanmayıp yukarı doğru gidecektir. Bacaklarımızda bulunan kaslarımızın çalışabilmesi amacıyla kanı yukarı doğru gitmesini engellenmesinden aşağı doğru basınç yaptığından bacaklarımızda toplardamarlar oluşur. Damarlar kalbe ve akciğere kanı götüremediğinden kan orada göllenme olur ve damarlar kıvrımlaşarak şişme görülür. Bu durum eğer bacakların iç kısımlarında oluşuyorsa o zaman iç varis denmektedir. Bu bir damar hastalığı olmasından dolayı, kalp ve damar cerrahları tarafından tedavi edilmesi gerekmektedir. Varis çok sık görülen ve genellikle 20-70 yaş arasında insanlarda görülmektedir. İnsanların %50 hatta daha fazlasında görülmektedir.

Varis belirtileri nelerdir?
  • Bacaklarımızda bulunan damarların gözle görülür bir şekilde koyu renk alması
  • Bacak damarlarının şişmesi ve elle dokunulduğunda hissedilmesi
  • Damarların kıvrımlı bir hal alarak görülmesi
  • Bacaklarda şiddetli bir ağrının olması
  • Bacaklarda kaşıntı olması
  • Bir anda özellikle de yatarken bacaklara kramp girmesi
  • Bacaklarda yanma hissi
  • Bacaklarda çabuk yorulma
  • Huzursuzluk hissi

Varis tipleri nelerdir?

Derin venöz yetmezlik: Bu varis türü halk arasında iç varis olarak bilinmektedir. Bacağımızın iç kısımlarında bulunan ana toplardamarları bulunmaktadır. Kan yukarı doğru akciğer ve kalbe ulaşmadan reflü sonucunda geriye doğru kaçması sonucunda bacaklarda damarların olduğu bölge üzerinde şişme görülür. Sıklıkla ağrılarda görülmektedir. Tedavi edilmesi gerekmektedir.

Yüzeyel venöz yetmezlik: Bacaklarda bulunan toplardamarların içerisinden geçen kanların kalp ve akciğere doğru değil de yer çekimi nedeniyle kan ayaklara doğru gitmesi nedeniyle bacaklarda bulunan damarlarda şişme görülmektedir. Bu yüzden damarların kıvrılması ve kabarıklaşması oluşacaktır.

Kılcal varisler: Bu varis türü tüm cilt üzerinde görülmektedir. Genellikle mor olarak görülse de ince ve kırmızı olarak da görülmektedir. Toplardamarların genişlemesi sonucuyla oluşmaktadır. Çok büyük bir ağrı yapmayacaktır. Fakat estetik açısından çok kötü bir görüntü olacağından rahatsız edici bir durum olacaktır.

Varis kimlerde daha çok görülür?

Toplumumuzda sıklıkla görülen bir rahatsızlıktır. Varisin birçok nedeni vardır. Özellikle kilolu olan kadınlarda daha sıklıkla görülmektedir. Ailesinde varis olan insanlarda görülme riski daha fazla olmaktadır. Halk arasında sıklıkla bilinen bir yanlış varisin genellikle ayakta kalma sonucunda oluşan bir hastalık olduğu söylenmektedir. Fakat sürekli olarak oturmak zorunda kalan, hareketsiz bir hayat süren insanlarında sıklıkla görülmektedir. Kuaför ya da şoförlerde daha çok görüldüğü gözlemlenmiştir. Şişman olan hastalarda ve yaşı ilerlemiş hastalarda da sıklıkla görülebilmektedir. Kadınlarda daha çok görülmesinin nedenleri arasında hamilelik nedeniyle kadınların bütün hormonlarının değişmesinin neden olmaktadır.

Varisi olan hastalar ne yapmalıdır?

Sürekli olarak ayakta durmak zorunda kalanların ya da oturup iş yapan insanların her fırsat bulduklarında ayaklarını yukarı doğru kaldırıp, kan dolaşımlarının düzenli olmasını sağlaması gerekmektedir. Hamile olan kadınların tüm hormonları değiştiğinden sık sık ayaklarını yukarı doğru uzatmaları gerekmektedir. Yürüyüş ve yüzme gibi sporlar varisin oluşmasında ve ilerlemesini durdurmasında çok büyük rol oynar. Fırsat buldukça yüzme veya yürüyüş yapılması gerekmektedir. Eğer ayağınızı kalp seviyenizden yukarıda tutamıyorsanız o zaman ileri ve geri şeklinde oturduğunuz yerden hareketler ettirmeniz gerekmektedir. Hareketsiz bir yaşam tarzından uzak kalmak gerekmektedir. Özellikle kadınların yüksek topuklu ayakkabı giymemeleri gerekmektedir. Aşırı sıcak su varisin ilerlemesinde etkilidir. Varis çorabı adı verilen, özel üretilen çoraplar kullanmalısınız.

Varis olmaması için yapılması gerekenler

Ailenizde genetik olarak varis hastalığınız varsa o zaman sizin daha dikkatli olmanız gerekmektedir. Varise neden olacak olan sürekli olarak hareketsizliktir. Otururken hareketsiz kalmak ya da ayakta hareketsiz durmak neden olacağından ayaktaysanız ya da otururken ayaklarınızı sıklıkla hareket ettirmeniz gerekmektedir. Düzenli olarak egzersizler yaparak, yüzme ya da yürüyüşler yapılması gerekmektedir. Sigara ve alkol kullanımı da varislerin oluşmasında çok büyük etki etmektedir. Dar pantolonlar giyilmemelidir. Yatağınızın ortopedik olması gerekmektedir. Kaplıca ya da sauna gibi sıcak yerlerden uzak durulması gerekmektedir. Beslenmenize dikkat etmeniz gerekmektedir. Dengesiz beslenme ve bol katı hayvansal yağların varise neden olduğu bilinmektedir. Kilo almamaya ve dengeli olmaya özen göstermeniz gerekmektedir.

Varis tedavisi

Genetik olarak aile büyüklerinde varisi olan insanların mutlaka yüksek basıncı olmayan varis çorapları günümüzde hala kullanılmaktadır. Varis çorabı yatarken çıkarılmalı ve gün içerisinde giyilmesi gerekmektedir. Varis tedavi edilmediğinde hastanın hayatını olumsuz yönde etkileyecektir. Günümüzde varis tedavisinde çok değişik tedavi biçimleri uygulanmaktadır.

Konservatif tedavi: Varis hastalığını tamamen tedavi edici bir yöntem değildir. Sadece ilerlemesini önleyecektir.

Yüzeysel lazer: 1 mm ve daha küçük olan lazer için uygulanan tedavi yöntemi olmaktadır. Kılcal olan damarların yakılmasıyla tedavi cilde herhangi bir girilme olmadan lazer ışınları sayesinde toplardamarların genişlemesi duracaktır.

Skleroterapi (iğne tedavisi): Damarlardaki 1-3 mm arasında olan varisler için uygulanması gerekmektedir. Bacak içerisinde bulunan toplardamarların içine çok küçük bir iğneyle madde verilmesi sonucunda yapılan tedavi türüdür.

Damar içi lazer uygulaması: Bu işlem bir iğne ile damarın içine girilerek yapılmaktadır. İğne sayesinde damarın içi görülerek lazer ışığı sayesinde yakılmaktadır. Lokal anestezi altında yapıldığından hastanın herhangi bir ağrısı olmaz. Varislerin çokluğuna göre ve büyüklüğüne göre 30-60 dakika arasında sürmektedir.

Ameliyat: Varisler hem çok kötü bir görünüme sahip olabileceği gibi şiddetli ağrılarında olmasına neden olacaktır. Bu yüzden hastanın hayatını olumsuz etkilediğinden ameliyat ile varisleri alınmaktadır.

Son Güncelleme : 17.04.2021 17:40:58
Varis Nedir ile ilgili bu madde bir taslaktır. Madde içeriğini geliştirerek Herkese açık dizin kaynağımıza katkıda bulunabilirsiniz.

Varis Nedir Yorumları

şifre Kırmızı sayı

1 Yorum Yapılmış "Varis Nedir"
Merhabalar. Ben 22 yaşındayım ve kilom 87. Sürekli bacaklarımda ağrı hissediyorum. Kilo boy endeksine göre 1. tip obezite tehlikesi olduğu söyleniyor. Böyle bir risk altında olduğumu söyleyebilirim. Bu yüzden de yürürken çok zorlanıyorum. Bacaklarımda büyük bir baskı hissediyorum. Bacaklarımda varis oluşup oluşmadığını nasıl anlayabilirim? Yardımcı olun lütfen.
Melike . 05.09.2018 11:15:11
1 YANITI GÖRÜNTÜLE
Varis Patlaması
Varis Patlaması
Varis Patlaması, Varisli damar uzayan, genişleyen ve ağrıyanı damarlara verilen genel addır. Damar duvarında yer alan hücrelerin genişlemesi ya da damar irileşmesinin yaşanması damarlarda ağrılara ve bir takım uzamalara neden olmaktadır. Damar yap...
Rahim Varisleri
Rahim Varisleri
Rahim varisleri, kadınların çoğunda görülen karnın alt kısmında şiddetli ağrıların olmasına neden olan varisler olmaktadır. Varislerin ortaya çıkma nedeni genellikle gebeliktir. Gebelikte oluşmaya başlar çok kısa süre içerisinde de ilerler. Toplardam...
Diz Arkası Varis
Diz Arkası Varis
Diz arkası varis: Dizin arka kısmında yer alan toplar damar genişlemelerine varis denmektedir. Bacaklarda diz arkasında derinin hemen altındaki toplardamarlar zaman içerisinde çeşitli nedenlerden dolayı genişleme gösterirler. Buna diz arkası varisler...
Varis Çorabı
Varis Çorabı
Varis çorabı, varisleri olan kişilerin yakınmalarını rahatlatacak sıkı ve uzun çoraplardır. Bunların en önemli özelliği ayaklara yakın olan yerlerin daha fazla baskı yapmasını sağlayacak şekilde, bacakların üst kısımlarında ise daha hafif baskıyı sağ...
Varise İyi Gelen Bitkiler
Varise İyi Gelen Bitkiler
Varise iyi gelen bitkiler, aslında birçok kişinin merak ettiği bir durumdur. Özellikle 40 yaş ve sonrasındaki insanlarda meydana gelen varis problemlerinin farklı tedavi yöntemleri olsa bile aslında insanlar aynı zamanda bitkisel tedavi yöntemlerini ...
Kalçada Varis
Kalçada Varis
Kalçada varis daha çok ileri yaşlarda görülmesine rağmen günümüz sorunu haline gelmiş ve gençlerde de oluşmaya başlamıştır. Kalçada varis veya bacakta varis en çok şikayetçi olunan bölgelerdendir. Varis mesleğinden dolayı uzun süreli olarak ayakta ka...
İbrahim Saraçoğlu Varis
İbrahim Saraçoğlu Varis
İbrahim Saraçoğlu varis, bacaklarda derinin altındaki yüzeysel toplardamarların genişlemesine varis denir. Toplardamarın bozulması ve kanın katılaşarak kan dolaşımının bozulması sonucunda, toplardamarın şişmesi şeklinde varis oluşur. Varis bacaklarda...
Hamile Varis Çorabı
Hamile Varis Çorabı
Hamile Varis Çorabı, hamilelik sürecinde anne adayına verdiği görüntü ve yaşattığı ağrı nedeniyle rahatsız eden varis hastalığı için varis çorabı oldukça faydalıdır. Varis çorabı aslında varislerin ilerlemesini engellemek için doktorlar tarafından...
Varis Ameliyatı
Varis Ameliyatı
Varis ameliyatı, Bacaklarımızda bulunan toplardamarlarımızın görevini yerine tam olarak getirmemesinden kaynaklı olarak bu damarların kıvrılması ve kanın birikmesi sonucunda toplardamarlar dışarıya doğru şişer. Bu durum çok ağrılı, krampların girmesi...
Özofagus Varisleri
Özofagus Varisleri
Özofagus varisleri, yemek borusunun duvar kısmında gelişmiş normalde olmayan genişlemiş olan kirli kan damarlarına varis denmektedir. Özofagus ağız ile mide arasında bulunan yemeklerin mideye inmesini sağlayan boru şeklinde olan bir organdır. Genişle...
Gizli Varis
Gizli Varis
Gizli varis, normalde gözle görülemeyen noktalarda meydana gelen varis hastalığını tanımlamak için kullanılır. Bu tür varis hastalıkları genelde "iç varis" olarak karşılık bulur. İç varisler yüzeyden görülebilen toplardamar genişlemelerinin aksine da...
Ayakta Varis
Ayakta Varis
Ayakta varis; Varis hastalığı sadece kozmetik yani görsel bir sağlık sorunu değildir. Varis bir toplar damar genişleme hastalığıdır. Ayaklardaki varis ağrı,ağırlık hissi yanma yorgunluk, ayaklarda şişik, gece krampları ve varis damarlarında pıhtı olu...

 

Varis Patlaması
Rahim Varisleri
Diz Arkası Varis
Varis Çorabı
Varise İyi Gelen Bitkiler
Kalçada Varis
İbrahim Saraçoğlu Varis
Hamile Varis Çorabı
Varis Ameliyatı
Özofagus Varisleri
Gizli Varis
Ayakta Varis
Sülükle Varis Tedavisi
Varis Kaşıntısı
Kasıkta Varis
İç Varis Tedavisi
Testislerde Varis
Varis Çorabı Nasıl Giyilir
Varis İlacı
Memede Varis
Kapalı Varis Ameliyatı
Varis Çorabı Ölçüleri
Varis Ağrısı
Varis Bitkisel Tedavi
Yüzde Varis
İç Varis Ameliyatı
Varis Çayı
Varis Bacak Ağrısı
At Kestanesi Varis
Erkeklerde Varis
Popüler İçerik
Sülükle Varis Tedavisi
Sülükle Varis Tedavisi
Sülükle Varis Tedavisi, Asırlar öncesinden günümüze kadar gelerek uygulanan sülük tedavisi değişik farklı hastalıkların tedavisinde kullanıla gelmişt...
Varis Kaşıntısı
Varis Kaşıntısı
Varis kaşıntısı: Varis deri altındaki toplar damarların kıvrıntılı şekle gelerek uzaması sonucu oluşur. Damarlar mavimsi renkte görünür. Varis kaşın...
Kasıkta Varis
Kasıkta Varis
Kasıkta Varis: Vücudumuzun karın ve uyluk arasında bulunan bölgeye kasık denir. Karın bölgesinin altındaki kısımdır. Karın kısmından bacaklara doğru...
İç Varis Tedavisi
İç Varis Tedavisi
İç Varis Tedavisi, İç varis derin venöz yetmezliği olarak da adlandırılır. Toplardamar bacaklardaki oksijeni azalmış olan kanı kalbe taşıyan damarlard...
Testislerde Varis
Testislerde Varis
Testislerde varis, erkeklerin birçoğunda bulunan ve testislerde bulunan toplardamarların genişlemesi sonucunda meydana gelir. Çok büyük sorunlara yol ...
Varis Çorabı Nasıl Giyilir
Varis Çorabı Nasıl Giyilir
Varis çorabı nasıl giyilir, Varis insanların hayatlarını olumsuz yönde etkileyen, çok şiddetli ağrıların olmasına neden olacak olan bir hastalıktır. B...
Varis İlacı
Varis İlacı
Varis İlacı: Pek çok hastalığın tedavisi ancak cerrahi müdahale ile olabilmektedir. Bu hastalıklardan biride toplumda sık olarak görülen Varis hasta...
Popüler İçerik Son Forum Konuları Yardım Sayfaları  
Varis Patlaması
Rahim Varisleri
Diz Arkası Varis
Varis Çorabı
Varise İyi Gelen Bitkiler
Tıbbi Sorumluluk Reddi
Gizlilik Politikası
Çerez (Cookie) Politikası
Güvenlik Politikası
Bizimle İletişime Geçin
Forumlar
Site Haritası
Feed
Son Forum Konuları
Yardım Sayfaları
Tıbbi Sorumluluk Reddi
Gizlilik Politikası
Çerez (Cookie) Politikası
Güvenlik Politikası
Bizimle İletişime Geçin
Forumlar
Site Haritası
Feed
Sitede yer alan haber ve içeriklerin tüm hakları saklıdır ve buradaki bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. Buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.
Ağustos - 2022